Menu
Zapri
OPOZORILO! TRENUTNO PRP TERAPIJE NE IZVAJAMO. V ortopedski ambulanti izvajamo samoplačniško injiciranje trombocitne plazme. PRP (ang. Platelet Rich Plasma) je koncentrirana trombocitna plazma (krvna). Plazmo s trombociti se izolira iz vaše lastne krvi s pomočjo centrifuge. Ker trombociti zmanjšujejo vnetne procese in pospešujejo regeneracijo, se je injiciranje PRP izkazalo za učinkovito pri lajšanju težav obrabljenih sklepov.
V tem zapisu odgovorimo na pogosta vprašanja: Kje je PRP terapija najbolj uspešna? Kakšne so prednosti? Potek, priprava, okrevanje...
Za vsa vprašanja smo vam na voljo po tel. št.: 01 2000 910 , 040666056 ali na e-mail naslovu diagnostika@diagnostika-clarus.si
PRP terapija je samoplačniška
Ortoped izvaja PRP terapijo 1x tedensko - OPOZORILO TRENUTNO PRP TERAPIJE NE IZVAJAMO!
Povprečen čas za celoten postopek: 30 - 45 min
Kraj pregleda: Grška ulica 13, 1000 Ljubljana ( BTC hala 9 )
Injiciranje PRP opravlja Ortoped:
CENE za vse storitve ortopedske ambulante najdete v CENIKU.
Obraba sklepa je bolj proces, kot pa bolezensko stanje. Vnetja, poškodbe, okužbe in sistemske avtoimunske bolezni, ali samo naravni proces staranja sčasoma povzročajo obrabo sklepov.
Razne poškodbe, padci, nenadne obremenitve ali pretiravanje pri telesni vadbi lahko povzročijo dolgotrajno vnetje sklepov. Vnetje zavira proces celjenja, kar povečuje obrabo sklepov.
Kakšen je učinek PRP – trombocitne plazme
Trombociti so ključni za strjevanje krvi. Kadar se trombociti aktivirajo, začnejo sproščati številne rastne faktorje, ki sprožijo in pospešijo regenerativne procese. Protein, ki pospešuje vnetne procese se imenuje interlevkin (IL-1). Trombociti prisotni v krvi sproščajo protein, ki preprečuje vezavo IL-1 na ostale celice in s tem preprečuje vnetje. Tako z injiciranjem PRP – trombocitne plazme preprečujemo vnetne procese.
Pomembno je, da pred PRP terapijo opozorite zdravnika če:
1. Korak – Odvzem krvi
Iz roke vam vzamemo približno 10 – 15 ml venozne krvi.
2. Korak – Centrifuga
Odvzeti vzorec krvi se obdela v posebni centrifugi, kjer se loči trombocitno plazmo od ostalih celic. Po obdelavi v centrifugi, ki traja približno 15 minut, se vzorec krvi razdeli na tri sloje:
Približno 45 % krvi z rdečimi krvničkami ostane na dnu epruvete.
Tanka srednja plast, ki obsega manj 1 %, vsebuje trombocite in bele krvničke (PRP). Koncentracija trombocitov se poveča iz 6 % na 94 %.
Zgornji sloj sestoji iz »slabe plazme« - plazma z nizko koncentracijo trombocitov in predstavlja 55 % centrifugiranega vzorca krvi.
3. Korak – Injiciranje PRP
Zdravnik ortoped bo pripravek koncentrirane trombocitne plazme (PRP) s pomočjo ultrazvoka injiciral v prizadeti predel.
Za celotni postopek: Pregled in pogovor z zdravnikom, priprava PRP in enkratno injiciranja PRP potrebujete 30–45 minut časa.
Možna je nekoliko povečana bolečina v sklepih naslednje 2- 3 dni. Po injekciji PRP vsake 2 do 3 ure po 20 minut hladite sklep z obkladki. Nadaljujte s tem tri dni. Morda boste morali jemati tudi zdravila proti bolečinam, če imate že predčasno boleč sklep. Želeli boste omejiti svojo telesno aktivnost in se izogniti dejavnostim, ki dodatno obremenjujejo sklep. Zdravnik vam lahko priporoči uporabo bergel nekaj dni, da se kolena ne obteži.
Želite spremljati naše novosti, posebne ponudbe in zanimive ter koristne namige? Potem se naročite na e-novice Diagnostike Clarus.
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.