Menu
Zapri
Pregled MINI Clarus Osteoporoza poleg merjenja kostne gostote vključuje tudi izbran "paket laboratorijskih preiskav" namenjenih odkrivanju možnih težav ali določenih sprememb, ki so povezane z Osteoporozo. Zdravnik specialist internist opravi zaključni pogovor ter ustno in pisno poda končno oceno.
Naročite se na Mini Claru Osteoporozo
Kaj vsebuje Mini Clarus Osteoporoza
Za vsa vprašanja smo vam na voljo po tel. št.: 01 2000 910 , 040666056 ali na e-mail naslovu mdps@diagnostika-clarus.si
Vrsta storitve: PREGLED MINI CLARUS OSTEOPOROZA
Preglede Mini Clarus izvajamo po dogovoru
Kraj pregleda: Grška ulica 13, 1000 Ljubljana ( BTC hala 9 )
CENA za Mini Clarus Osteoporozo je: 350 €
*Kliknite na posamezni pregled/preiskavo za prikaz opisa.
Izločanje urina je pomembno za mnoge telesne funkcije. Odvaja odpadne snovi, ki nastanejo med presnovnimi procesi. Prisotnost nekaterih snovi v urinu nam poda pomembne informacije o vnetju urinalnega trakta, ledvičnih in sistemskih bolezni.
Urin se testira na prisotnost:
Laboratorijske preiskave krvi so eden najpomembnejših ukrepov, ki ga lahko storimo za preprečevanje življenjsko nevarnih bolezni. Rezultati lahko pomagajo odkriti skrite zdravstvene težave v zgodnjih fazah, kadar je zdravljenje še vedno mogoče in učinkovito.
Hemogram (krvna slika)
Hemogram imenovano tudi krvna slika, določa vrednosti eritrocitov (rdečih krvnih celic), levkocitov (belih krvnih celic), število trombocitov in eritrocitnih indeksov (MCV, MCH, MCHC, RDW), določi vrednosti hemoglobina v krvi in določi volumenski delež rdečih krvničk v krvi (hematokrit). Hemogram nam poda splošne informacije o krvnih celicah.
DKS (diferencialna krvna slika)
DKS (diferencialna krvna slika) določi vrednosti posameznih vrst levkocitov (nevtrofilni, eozinofilni, bazofilni granulociti, limfociti in monociti). Hemogram z DKS pomaga oceniti splošno zdravstveno stanje in je dober indikator za različna bolezenska stanja, ki vplivajo na krvne celice, kot so slabokrvnost, infekcije, vnetja in krvavitve.
SR (sedimentacija)
SR ali sedimentacija je krvna preiskava, ki meri hitrost posedanja rdečih krvničk oz. eritrocitov v krvi. Pomaga postaviti diagnozo bolezenskim stanjem z akutnimi ali kroničnimi vnetji (okužbe, rak ali avtoimunske bolezni).
CRP (sistemsko vnetje v telesu)
C-reaktivni protein - kaže na sistemsko vnetje v telesu. Vnetni proces je eden ključnih razlogov za razvoj metabolnih sprememb, vključno z diabetesom. Trajno povišane vrednosti CRP so pomemben zgodnji indikator za mnoge bolezni.
Povišana raven glukoze v krvi je eden osnovnih pokazateljev sladkorne bolezni.
Diabetes je ena najpogostejših kroničnih bolezni,
ki jo v številnih primerih lahko preprečimo,
če jo odkrijemo dovolj zgodaj.
Povišana koncentracija glukoze ali hiperglikemija lahko kaže na diabetes.
Znižana koncentracija glukoze ali hipoglikemija kaže na hiperplazijo ali tumor trebušne slinavke, lahko pa nastane tudi zaradi:
Z določanjem vrednosti, sečnine, kreatinina in uratov lahko podamo:
Zdravje ledvic je pomembno, saj čistijo kri in ustvarijo urin, s katerim izločamo zdravju škodljive snovi.
Z redno kontrolo lahko pravočasno zaznamo pomembne spremembe v delovanju ledvic in tako preprečimo morebitni razvoj bolezni.
Jetrni testi so namenjeni za
Jetra so izredno pomembna za celotno zdravje. Ena izmed pomembnih vlog jeter je nevtralizacija strupenih snovi v telesu.
Pri upočasnjenem delovanju jeter organizem postopno prehaja v stanje kronične zastrupitve.
Elektroliti in minerali so pomembni za:
Primanjkljaj ali neravnovesje elektrolitov in mineralov lahko povzroči resne zdravstvene težave.
Opravimo pregled hormonov v telesu: TSH, fT3, fT4, FSH, testosteron, estradiol, progesteron in iPTH
Tirotropin, ščitnico spodbujajoči hormon ali tiroideo stimulirajoči hormon (TSH) spodbuja delovanje ščitnice. Merjenje vrednosti TSH nam pomaga podati oceno funkcije ščitnice. Prevelike ali premajhne vrednosti THS v krvi so znak nepravilno delujoče ščitnice.
Trijodotironin (T3) in trijodotironin (T4) sta hormona, ki jih proizvaja ščitnica. Sta ključna za:
Preiskava pomaga podati oceno o delovanju ščitnice in določiti vrsto ščitničnega obolenja.
Folikulostimulirajoči hormon (FSH) je ključnega pomena za delovanje reproduktivnega sistema - za rast foliklov jajčnikov (jajčnih celic). Folikli proizvajajo estrogen in progesteron v jajčnikih ter urejajo menstrualne cikle. Povišane vrednosti FSH je indikacija na zmanjšano funkcijo jajčnikov ter je znak menopavze.
Pri moških je FSH pomemben za razvoja žlez in proizvodnjo sperme. Pri otrocih se uporablja za ugotavljanje prezgodnje ali zamudne pubertete.
Testosteron je primarno moški spolni hormon, ampak je pomemben za splošno zdravje ženske. Pri moških upadanje testosterona povzroči pomanjkanje energije, povečano izgubo mišic in koncentracije, povečanje telesnih maščob, zmanjša vzdržljivost ter vodi do erektilne disfunkcije. Testosteron je pomemben za ženske, saj igra vlogo pri :
Pri ženskah lahko razkrije vzrok virilizacije, neplodnosti ali sindroma policističnih jajčnikov.
Estradiol je primarno ženski spolni hormon, ampak je pomemben za splošno zdravje moških. Estrogeni so ključnega pomena za:
Estradiol (vrsta estrogena) pomaga:
Pri moških prenizke ali previsoke ravni estradiola vodijo do zdravstvenih težav. Manjša mera estradiola se sprosti v testisih in preprečuje uničenja spermijev.
Test progesterona se pogosto izvaja za ugotavljanje vzroka neplodnosti, spremljanje ovulacije, za diagnozo zunajmaternične ali neuspešne nosečnosti ter odkrivanje vzroka nenormalnih materničnih krvavitev.
Progesteron ohranja zdravje:
Intaktni parathormon (iPTH) je hormon obščitnice pomemben za regulacijo metabolizma, kalcija in fosfatov. Test iPTH pomaga določiti vzrok neravnovesja kalcija, oceniti delovanje obščitničnih žlez.
Elektroforeza proteina je laboratorijska preiskava, ki meri prisotnost določenih proteinov v krvi. Prisotnost nekaterih proteinov je lahko znak za vrsto raka imenovanega multipni melanom.
Lahko pomaga določiti tudi mnoga druga bolezenska stanja.
Osteoporoza, kar pomeni porozne kosti, je bolezen, pri kateri se zmanjšuje kostna gostota.
Je del naravnega procesa staranja, ki se prične tiho in postopno, ter NE kaže nobenih simptomov.
Glavni namen je preprečevanje kostnega zloma, kjer so najbolj ogrožene so ženske po 50. letu starosti. Merjenje kostne gostote je priporočljiva tudi moškim nad 60. letom starosti.
Denzitometrija je ime preiskave, s katero merimo mineralno kostno gostoto. Je varna radiološka preiskava, ki hitro in natančno izmeri kostno gostoto.
Meritev je neboleča, neškodljiva, količina prisotnega sevanja pa je manjša od vsakodnevne, ki jo dobite od zunaj.
Podamo tudi ustrezna navodila za preprečevanje nastanka osteoporoze, kot tudi svetujemo ustrezno terapijo za zdravljenje osteoporoze.
Preiskavo opravlja radiloški inžiner ali zdravnik specialist radiolog oz. ortoped
Osteoporoza, kar pomeni porozne kosti, je bolezen, pri kateri se zmanjšuje kostna gostota. Je del naravnega procesa staranja, ki se prične tiho in postopno, ter NE kaže nobenih simptomov. Glavni namen je preprečevanje kostnega zloma, kjer so najbolj ogrožene so ženske po 50. letu starosti. Merjenje kostne gostote je priporočljiva tudi moškim nad 60. letom starosti.
Kosti imajo beljakovinsko ogrodje, znotraj pa se nalaga fosfat in kalcij. Stara kost se razgraja in v nastali prostor se nalaga nova. Po 30 letu starosti začne razgradnja prehitevati tvorbo nove kosti. Pri hujši obliki osteoporoze kosti postanejo krhke in lomljive, kjer padec s stojne višine zadostuje za zlom.
Ker se kostna masa neopazno manjša čez leta, so kosti vedno bolj krhke zato nastane nevarnost, da ob manjšem udarcu pride do zloma kosti, pri napredni obliki osteoporoze pa se vsakdanji gibi spremenijo v tveganje za zlom.
Najnevarnejši so zlomi vretenc in kolka po katerih se kvaliteta življenja drastično zmanjša, poveča pa se tudi možnost invalidnosti. Umre namreč skoraj četrtina bolnikov, ki utrpijo zlom kolka in to že v prvem letu po zlomu.
Zaradi zlomov vretenc, ki so najpogostejši zlomi zaradi krhkosti kosti in ostanejo v dobri polovici primerov neprepoznani, se bolniki:
Edini način odkrivanja osteoporoze je z merjenjem kostne gostote. To naredimo z denzitometrom, ki deluje na osnovi rentgenskih žarkov. Kostno gostoto merimo v področju ledvenih vretenc in kolka. Merjenje je popolnoma neboleče, sevanje je zanemarljivo majhno, manjše od tistega, ki ga v enem dnevu dobimo iz okolja.
Postopek pa je hiter, varen popolnoma neboleč in meritev je opravljena v nekaj minutah.
Skoraj vsaka druga ženska in vsak peti moški po 50. letu si bo do konca življenja zlomil kost zaradi neprepoznane in nezdravljene osteoporoze.
Osteoporoza je do 70. leta starosti 6 krat pogostejša pri ženskah, po 70. letu je pogosta tudi pri moških, vendar je razmerje še vedno 2:1 v prid ženskam.
V sloveniji si zlomi kolk na leto približno 1000 žensk starejših od 60 let.
Osteoporoza je kronična bolezen, ki je za zdaj še ni moč dokončno pozdraviti, lahko le upočasnimo ali celo zaustavimo njeno napredovanje. Bistvo zdravljenja osteoporoze je preprečevanje zlomov. Večina zdravil uspe nevarnost za zlome zmanjšati približno za polovico.
Če jemljete katere od teh zdravil, opozorite svojega zdravnika na njihov učinek, saj je možno vsaj del škodljivih učinkov preprečiti.
Za vsa dodatna vprašanja smo Vam na voljo na tel.: 01/2000 910 e-mail: mdps@diagnostika-clarus.si
Ustavite se za trenutek in poskrbite zase!
Priporočamo Vam odlično naložbo v vaše zdravje!
Naročite se na pregled in v kratkem vas kontaktiramo za prvi možni termin.
Želite spremljati naše novosti, posebne ponudbe in zanimive ter koristne namige? Potem se naročite na e-novice Diagnostike Clarus.
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.